Ovuliacinis (Bilingso) metodas

Ovuliacinis metodas grindžiamas vieno požymio - gimdos kaklelio gleivių - pokyčio sekimu.

Metodo ypatybės

 • Skiriamos 4 moters ciklo fazės: mėnesinės, ankstyvoji nevaisinga, vaisinga ir vėlyvoji nevaisinga.
 • Vaisingos fazės pradžia nustatoma tik pagal gimdos kaklelio gleivių pasirodymą ar pajautimą išorėje (vidiniai tyrimai neatliekami!)
 • Vartojama piko dienos sąvoka. Tai paskutinė diena kai matomos ar jaučiamos vaisingo tipo gleivės (tą dieną nebūtinai turi būti didžiausias jų kiekis).
 • Vaisinga fazė baigiasi praėjus 3 sienoms po piko, t.y. 4-osios dienos rytą.

Praktinis naudojimas

 • Mokantis metodo rekomenduojama susilaikyti nuo lytinio gyvenimo bent vieną ciklą, kol moteris supras gleivių pasikeitimus.
 • Gleivių išvaizda įvertinama prieš ir po pasišlapinimo servetėle nusišluosčius išorinius lytinius organus. Gleives galima vertinti ir tarp pirštų. Gleivių išvaizda apibūdinama ir pažymima sekimų lape. Pastaba: reikia atsižvelgti į tai, kad kitą dieną po lytinės sueities gleives įvertinti sunkiau.
 • Subjektyvūs gleivių sukelti pojūčiai sekami visą dieną. Gleivių jutimams siūloma skirti netgi didesnę reikšmę nei išvaizdai.
 • Jei per dieną tiek gleivių išvaizda, tiek pojūčiai keitėsi, vakare sekimų lape pažymimi patys vaisingiausi.

Metodo taisyklės

 1. Siekiant nėštumo lytiniai santykiai tikslingesni kuo arčiau piko dienos. Vis dėlto, pastojimas tikėtinas visu vaisingų gleivių pasirodymo laikotarpiu ir dar tris dienas po piko.
 2. Vengiant nėštumo:
  • gausaus mėnesinių kraujavimo dienomis geriau lytinių santykių neturėti, nes ciklo pradžioje sunku numatyti kokios trukmės jis bus. Jei tai trumpas ciklas, vaisinga fazė gali prasidėti tuoj po mėnesinių ar net paskutinėmis jų dienomis. Tuomet kraujavimas gali paslėpti vaisingas gleives.;
  • ankstyvosios nevaisingos fazės metu lytiniai santykiai nerekomenduotini dažniau kaip kas antrą vakarą. Kas antra diena apsaugo nuo klaidų įvertinant gleives kitą dieną po sueities, o vakarai rekomenduojami todėl, kad lieka galimybė per visą dieną stebėti gleives.
  • pasirodžius vaisingoms gleivėms siūloma atsisakyti tiek sueities, tiek bet kokių genitalijų kontaktų iki piko dienos ir dar tris dienas po jos.
  • vėlyvosios nevaisingos fazės metu nebekeliama jokių reikalavimų.
  • bet koks netikėtas pakraujavimas ar vaisingų gleivių pasirodymas turi būti traktuojamas kaip galima ovuliacija, todėl taikoma taisyklė kaip ir po piko dienos (po gleivių pasikeitimo neturėti sueities 3 dienas).

Ovuliacinio metodo privalumai ir trūkumai

Ovuliacinis metodas, priešingai, nei temperatūrinis, leidžia nustatyti vaisingumo pradžią. Tai ypač svarbu šeimoms, pageidaujančioms nėštumo.

Reikia vidutiniškai trijų ciklų, kad moteris suprastų gleives (1978 m. PSO tyrimais nustatyta, kad po specialaus apmokymo 93 proc. moterų gali savarankiškai vertinti ir nustatyti piko dieną). Šeima turi susitaikyti su ilgesniais ar trumpesniais susivaldymo laikotarpiais, kol mokomasi.

Rekomenduojama turėti metodo ekspertą, kuris padėtų išsiaiškinti neaiškumus.

Neplanuoti nėštumai dažniausiai įvyksta paskutinėmis ankstyvosios nevaisingos fazės metu, kai išorėje gleivės nepasirodo, nors ant gimdos kaklelio jų jau yra.

Paminėtini gleivių simptomų pasikeitimai vartojant medikamentus, didinančius ar mažinančius jų sekreciją, pvz., mukolitikus.

Ovuliacinio metodo efektyvumas labai priklauso nuo mokymo teisingumo, šeimų motyvacijos ir ypač nuo taisyklių laikymosi.